Dziady II

Adama Mickiewicza

premiera 11 października 2009 r.

Część II „Dziadów” to obrzęd, który ukazuje wierzenia i praktyki naszych praojców. Wiara w zaświaty, chęć rozmawiania z duchami naszych przodków, pozostała do dnia dzisiejszego w zmienionej już formie i nadal ekscytuje kolejne pokolenia.

Mickiewiczowskie DZIADY to sztuka, która pokazuje nasze dążenia tu na ziemi, jak i głosy zza światów, które poprzez swoje wcześniejsze, doczesne życie nie mogą osiągnąć wymarzonego spokoju. Uświadamia nam, że życie to tylko chwila, którą musimy dobrze i uczciwie wykorzystać.

Pokazanie DZIADÓW we współczesnej formie thrillera, pobudza wyobraźnię współczesnego widza i nadaje inny, głębszy sens sztuki.

Obsada:
Małgorzata Szczerbowska, Mirosław Bednarek, Jacek Dzisiewicz, Andrzej Jakubczyk, Waldemar Kotas, Przemek Czernik

Reżyseria i muzyka – Andrzej Czernik
Kostiumy – Małgorzata Kowalcze
Kompozycja świateł – Grzegorz Cwalina
Asystent reżysera – Katarzyna Gatner
Realizacja dźwięku – Daniel Jaskuła
Realizacja światła – Wojciech Gieroń

Fragment recenzji:

*W inscenizacji II części Mickiewiczowskich „Dziadów” w reżyserii Andrzeja Czernika nie ma kaplicy i wiejskiej gromady, która pod wodzą Guślarza przyszła odprawić pogański obrzęd przywoływania duchów. Sceneria jest współczesna – jakaś dobrze już rozkręcona elegancka impreza towarzyska, której paru uczestników, przed zbliżającą się północą, postanawia oto urządzić seans spirytystyczny. Przywoływane duchy „nawiedzają” kolejnych uczestników seansu i przez nich przemawiają. *
„Dziady” jako thriller”
IKA
Nowa Trybuna Opolska nr 248/22.10.09