O teatrze

Teatr Ekostudio w Opolu

powstał z pasji i miłości do Teatru.
Otwarty jest na nowe działania. Poszukujący, ale jednocześnie sięgający do klasyki polskiej literatury.

Założony przez Andrzeja Czernika przez długi czas Teatr nie miał swojej stałej siedziby. Spektakle, które powstawały, prezentowane były w różnych miejscach i przestrzeniach. W 2006 roku Teatr przeniósł się do swojej obecnej przestrzeni.

Zespół Teatru Ekostudio tworzą aktorzy Teatru im. Jana Kochanowskiego, Teatru Lalki i Aktora w Opolu, a także aktorzy gościnni.

Otwarcie Teatru zainaugurowała premiera spektaklu „Piłat” Wojciecha Bąka w reżyserii Andrzeja Czernika, która odbyła się 13 marca 1999 roku w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.

Do szczególnie ważnych realizacji Teatru Ekostudio należą: „Wesele, wesele” (2000), plenerowa realizacja utworu Stanisława Wyspiańskiego oraz czteroczęściowa adaptacja „Chłopów” wg Władysława Reymonta (2002, 2003). Spektakl wystawiono w scenerii skansenu Muzeum Wsi Opolskiej. Była to pierwsza w Polsce realizacja dzieła Reymonta na wolnej przestrzeni.

Ponadto Teatr Ekostudio może poszczycić się sztukami nawiązującymi do Opola:
„Mikołaj II – historia śmierci opolskiego księcia”, „Wybór” musical prezentujący współczesne Opole i życiowe wybory oraz rozterki młodych ludzi, „Dziady cz.II” A. Mickiewicza.

Teatr Ekostudio, co roku organizuje wystawę Zimowy Las Sztuki. Podczas kilkudniowej wystawy można podziwiać prace artystów-plastyków z Opola i województwa wystawiają swoje prace. Malarstwo, rzeźba, instalacje, zdjęcia, grafika nawet graffiti umieszczone w jednym miejscu, połączone dźwiękiem i światłem tworzą teatr sztuki.