Takie małe nic – SPEKTAKL PREZENTOWANY W RAMACH PROJEKTU ROPS

teatr w Opolu

SPEKTAKL PREZENTOWANY W RAMACH PROJEKTU

Organizacja i przeprowadzenie aktywizacji kulturalnej dla seniorów w formie warsztatów stacjonarnych, terapii zajęciowej w miejscu pobytu osób niesamodzielnych oraz w ośrodkach kulturalnych w ramach projektu pn.

„Opolski senior – zapewnienie wsparcia osobom niesamodzielnym oraz ich opiekunom”

teatr Opolski, teatr Opole, tetar w Opolu,

 

więcej o projekcie tutaj
______________________________________________________________________________________________
„Czarodziejka sceny”… .
Jej pierwsza miłość – aktor Janusz Sarnacki, wprowadził ją w magiczny teatralny świat. Jednak ta burzliwa miłosna przygoda nie miała szczęśliwego zakończenia, po powrotach i rozstaniach Janusz Sarnacki ożenił się z inną…zrozpaczona Ordonka próbowała popełnić samobójstwo.
 
Drugą wielką miłością był 34- aktor paryskiego kabaretu Niebieski Ptak – Węgier, Fryderyk Járosy. Ordonka i Járosy byli jedną z barwniejszych warszawskich par, nierozłączni, zakochani, wpatrzeni w siebie…. To on wykreował sceniczną Ordonkę, decydował o jej strojach i repertuarze, reżyserował każde jej spojrzenie…gest. Jednak i ta miłość nie miała szczęśliwego zakończenia…
Pewnego jesiennego wieczoru 1929 roku, w teatrze zjawił się młody człowiek, miał ze sobą tekst do hiszpańskiej piosenki-tanga. Artystka zauroczona tekstem postanowiła go włączyć do swojego repertuaru i wkrótce utwór – Uliczka w Barcelonie – okazał się hitem.
Autorem słów piosenki okazał się hrabia Michał Tyszkiewicz. Między Ordonką i hrabią wybucha wielka miłość. Wkrótce kochankowie pobierają się…
_________________________________________________

Zapraszamy na wieczór z piosenkami Hanki Ordonówny, w wykonaniu Judyty Paradzińskiej, w reżyserii Andrzeja Czernika.

Przypomnienie piosenek Hanki Ordonówny, gwiazdy przedwojennych kabaretów, a także opiekunki „Tułaczych dzieci”, głęboko doświadczonej przez zawieruchę II Wojny Światowej, jest nie tylko przypomnieniem znanych szlagierów, ale przede wszystkim pokazaniem kobiety, w której możemy odnaleźć kobietę naszych czasów.

Kobietę, która potrafi kochać i poprzez miłość szuka dobra w drugim człowieku.

Fragment recenzji:
Pochodząca z kolejarskiej rodziny Hanka Ordonówna sławę, nieprzemijającą do wybuchu wojny, zyskała właśnie dzięki wykonaniu piosenki Miłość ci wszystko wybaczy z filmu “Szpieg w masce” z roku 1933. Piosenka ta stała się jej wizytówką, sztandarowym utworem, który przez kolejne dziesięciolecia znany był następującym po sobie pokoleniom Polaków. Wybór Judyty Paradzińskiej jako wykonawczyni pięknych, nieśmiertelnych piosenek tej znanej artystki był jak najbardziej uzasadniony, prócz talentu wokalnego aktorka dysponuje bowiem charyzmą oraz niebywałym talentem dramatycznym. To cechy niezbędne w przypadku występu w zaproponowanej przez Andrzeja Czernika konwencji, ponieważ utrzymanie uwagi widza przez godzinę jest dla każdej aktorki dużym wyzwaniem. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę, uroda i talent najwybitniejszej opolskiej aktorki okazały się bowiem magnesem, który przyciągał uwagę widza.

W Opolu dawno nie było okazji do wysłuchania dobrego recitalu, w którym znany i lubiany repertuar zaprezentowany zostałby w sposób umiejętny, bez zbędnych inscenizacyjnych kombinacji. Wielbiciele dobrego aktorstwa oraz pięknych piosenek o miłości z pewnością będą zadowoleni. A o recitalu Judyty Paradzińskiej – wbrew jego tytułowi – z pewnością nie można powiedzieć, że to “takie małe nic”.
Olga Ptak /Dziennik Teatralny Opole / 18 listopada 2008

 

premiera 17 czerwca 2007r.

recital / czas trwania 55 min.
MAŁA SCENA